Ljusgrön botten med polykroma palmett-, blom- och bladslingor. Bred ljust olivgrön huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka.
Stora abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar. Baksidan med fällningar, sidorna med trampveck och obetydliga skador.