Carl Petter Modin, bägare av silver, Sundsvall 1815. Vikt ca 240 gram.

Trumpetformad med bård upptill. Utsvängd fot med vridna knäckar. Graverad dekor. Höjd ca 19 cm, diameter upptill 13,5 cm.

Slitage. Bucklor.

Utropspris
2 500 SEK