Skrivbord med uppsats fanerat med mahogny. Sargen med tre lådor, uppsatsen med jalusidörrar och sju bakomliggande lådor. Beslag av mässing. Längd 151, bredd 80, höjd 79-114 cm. Nyckel finns.
Slitage och skador. Sprickor, fanerbortfall, bortfall av mindre lister och lådknopp.