Skrivbord med uppsats, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Skrivbord med uppsats fanerat med mahogny. Sargen med tre lådor, uppsatsen med jalusidörrar och sju bakomliggande lådor. Beslag av mässing. Längd 151, bredd 80, höjd 79-114 cm. Nyckel finns.

Slitage och skador. Sprickor, fanerbortfall, bortfall av mindre lister och lådknopp.

Utropspris
7 000 SEK