Stomme i teak. Bordsskiva fanerad i teak. Längd 180 cm. Bredd 90 cm. Höjd 72 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ena sidan med fanerslitage, samt upphöjning. Fanerskador. Iläggsskivor saknas.