Konsolbord fanerat med valnöt. Sargen med två lådor. Bredd 100, djup 54, höjd 79 cm.
Slitage och skador, torrsprickor, repor, märken. Saknar mindre lister. Renoverat med smärre kompletteringar. Något ostadigt.