Matgrupp, 5 delar, Edsbyverken, 1960-tal. "Fanett"-stolarna formgivna av Ilmari Tapiovaara.
Fyra Fanett-stolar med björkstomme och formpressad sits av teak. Sitthöjd ca 43,5 cm. Märkta med stämpel och etikett.
Bordet med perstorpsskiva, 104,5 x 75 cm, höjd 71,5/ 73 cm. I ena ändan en utdragbar förlängningsskiva, 29 cm. Brännstämplat.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Lagningar.