Märta Måås-Fjetterström, vävnad "Grodblad röd" signerad AB MMF inplock på linnebotten, ca 39 x 41 cm.
"Grodblad, röd" komponerat 1933. Tillverkat efter 1942.
Åldersrelaterat slitage. Smärre fläck.