SERVIS, porslin, 157 delar, "Blå blomst" Royal Copenhagen.

20 st mattallrikar, modell nr 1621
12 st djupa mattallrikar, modell nr 1614.
17 st djupa mattallrikar, modell nr1616
12 st förrättstallrikar, modell nr 1623.
8 st assietter, modell nr 1624
30 st assietter, modell nr 1625
1 st kopp med med fat, modell nr 1549 samt 8 fat utan koppar.
8 st koppar med fat, modell nr 8500.
1 st sockerskål med lock, modell nr 16?8
10 st fat utan koppar, modell nr 1870.
4 st tekoppar med fat, modell nr 1550.
2 st såsbåt, modell nr 1651.
1 st cigarettvas, modell nr 8614.
1 st fat på fot, modell nr 15321
1 st bricka, modell nr 1694, 2: sortering.
2 st mindre ovala serveringsfat, modell nr 1689. Ett med nagg.
1 st ovalt fat med genombrutet brätte, modell nr 1580
1 st serveringsskål, modell nr 1522.
2 st serveringsfat, modell nr 1717, 2:sortering
2 st ytterfoder, modell nr 850-4.
2 st äggkoppar, modell nr 696
1 st lövformat fat, modell nr 1597.
1 st mindre skål, modell nr 8159
1 st terrin med lock,modell nr 1702
1 st terrin med lock, modell nr 1666, 2:a sortering.
1 st skål, modell nr 577.
1 st fat, modell nr 422
1 st urna med lock, modell 1684
1+1+1 st salt och peppar, modell 1706-1876-541
1 st tillbringare, modell nr 1609
1 st tillbringare, modell nr 1612
2 st askfat, modell nr 1882
1 st tekanna, modell nr 8503
1 st kaffekanna, modell nr 1517.
1 runt uppläggningsfat modell nr 1563,
1 uppläggningsfat modell nr 1556,
1 uppläggningsfat modell nr 1557.
1 lite fat modell 1619
2 skålar modell 8501-4
1 tallrik modell 1016

Åldersrelaterat slitage. Andrasortering förkommer.
10 st fat utan koppar, modell nr 1870. En medföljande kaffekopp utan fat. En skål 8501-4 med smärre kantnagg

Utropspris
10 000 SEK