Andrei Wilgelmovich Wekman, Tekanna, silver, Moskva, Ryssland 1871.
Invändigt förgylld kanna med graverad dekor på stegvis uppstigande rund fot. Uppåtsvängd hänkel med benisolering, lock på gångjärn, knopp i elfenben. Höjd 18 cm. Vikt 574 g.
Hänkeln med lagningar. Något åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.