Ingegerd Silow, matta, rölakan, ca 233-234 x 167-169 cm, signerad IS.
Grönmelerad botten med polykroma trappstegsmedaljonger och geometriska figurer.
Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.