RÖRSTRAND, servis, 77+3 delar, flintgods, "Skåne",tillverkad mellan 1915-1930.

14 st mattallrikar,
11 st förrättstallrikar,
12 st djupa mattallrikar,
13 st assietter,
8 st tekoppar med fat + en kopp.
8 st kaffekoppar med fat +2 fat.
1 st såsskål,
1 st tillbringare,
3 st serveringskarotter,
2 st mindre avlånga serveringsfat,
4 st ovala serveringsfat, längd 22,5- 33 cm.

Ställvis slitage, ett litet serveringsfat med mindre fläckar samt en serverings karott. Krackelyr.

Utropspris
8 000 SEK