1275489
Fat, två stycken samt såssnipa, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Fat, två stycken samt såssnipa, kompaniporslin. qingdynastin, qianlong (1736-95).

Ovala konturerarade med dekor i famille rosefärger med europeiserande blommor. Längd fat 26,5-37 cm. Det mindre fatet med nagg. Såssnipans längd 20cm. Lagad hänkel.

Hänkel lagad. Nagg. Slitage.

Utropspris
2 500 SEK