Blåmelerad botten med stor röd medaljong, stiliserade polykroma blommor och hakmedaljonger. Benvit huvudbård med ranka.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något blekt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, lagningar. Långsidorna avkortade.