Pärlcollier med hänge, 14K guld, odlade saltvattenspärlor och sötvattenspärla, diamanter ca. 0.70 ct tot.

Pärlcollier, saltvattenspärlor, Mikimoto. Längd 48 cm. Pärlornas diameter 6 mm. 1950-tal.
Hänget, sötvattenspärlans diameter ca 8,9 mm. Hängets höjd 49 mm. Total vikt 4,2 g.

Obetydligt ytslitage.

Utropspris
900 EUR