Kaffe- te- och matservis, 140 delar, porslin, "Summerfugl", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.

Förgylld kant. Dekor av fjäril och blommor.
12 mattallrikar, diameter 24 cm
15 förrättstallrikar, diameter 22 cm
12 djupa tallrikar, diameter 21,5 cm, två med nagg, varav det ena lite större
12 skålar, diameter 16 cm
soppterrin med lock, längd 25 cm
tekanna
12 tekoppar med fat
13 kaffekoppar med fat
12 moccakoppar med fat
sockerskål med lock
gräddkanna
12 äggkoppar
14 assietter, diameter 18 cm, en med nagg
såsbåt
mindre såskanna
3 uppläggningsfat, längd 20-25 cm, det runda med kantnagg
bonbonjär på fat
salt och peppar ströare
senapskanna med lock
tresidigt mindre fat
6 askfat
6 ovala uppläggningsfat, längd 23-42 cm

Medföljer:
udda fat

Enstaka nagg. Obetydligt ytslitage.

Utropspris
12 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962