Hugo Backmansson, olja på duk, ej signerad.
Kostudie. 57x40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.
Verket har tillkommit år 1904 då Backmansson studerade på den kända djur- och landskapsmålaren Heinrich von Zugels (1851-1941) konstskola. Äkthetsintyg av Stenmans Konstsalong a tergo.