Förgylld och bronserad. Snidat fodral. Vitlackerad urtavla märkt "Jakob Kock Stockholm". Dekor av kärve, pärlstav, eldslågor. Höjd 102, bredd 46 cm.
Slitage. Färgbortfall. Spricka i sidoglaset. Renoverad och kompletterad, delvis senare ytbehandling. Pendel ej original.