Spelbord, Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Spelbord fanerad med bland annat valnöt och alm. Utfällbar skiva. Skivan med försänkningar för spelmarker och ljus. Längd 43-86, bredd 88, höjd 71,5-74,5 cm.

Skador, slitage, lagningar och kompletteringar.

Utropspris
5 000 SEK