Väggur med fodral av mässing, sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal. Urverket signerat: "Adolph Fr Biurman Norrköping No 55". Adolph Fredrik Biurman, verksam som urfabrikör i Norrköping 1783-1812. 27 x 12 cm.
Slitage, ej funktionstestad. Nyckel saknas.