Målat tvådelat bord på svarvade ben. Två senare iläggsskivor medföljer. Längd (62+62+46,5+46,5) totalt ca 217, bredd 126, höjd 73 cm.
Renoverat och kompletterat, senare målning. Lagningar och kompletteringar, skador såsom torrsprickor.