Fäste av stål med delvis genombruten parerplåt. Eneggad klinga med skålslipning och flat rygg. Klingan märkt J Zelinka Wien W-n 99 samt dubbelörn; 2J. Längd ca 100, varav klingan ca 83 cm. Baljan med två koppelringar. Märkt 533 och 2J.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken. Ställvis anlupet. Balja med bucklor.