Skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1948.
Fanerat med samt delvis massiv mahogny. Fem lådor, skivan med uppsvängd kant. Beslag av mässing. Plakettmärkt. Längd 160, bredd 80, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, märken, fläckar. Fotavslutningarna möjligen kompletterade.