Lorens Pasch d y, kopia efter 1800-tal, olja på duk.
"Adolf Fredric Falkenstedt" (1857-1831). Duk oval 71 x 57 cm. Äldre förgylld ram.
Duklagning, något krackelerad.
Tidigare i samlingarna på Säby, Västergötland.
"Slott och herresäten", Västergötland, "Säby", avbildad i stora salongen, sid 76.