Mjölkkanna av Svante Fredrik Granander, Stockholm 1826. Höjd 11,5 cm. Vikt 120 g.
Bägare av Lars Bjugg, Jönköping, otydlig årsstämpel. Höjd 11 cm. Vikt 87 g.
Fat, Gab, Stockholm 1962. Diameter 29,5 cm. Vikt 560 g.
Ställvis med bucklor. Repor. Slitage. Fat med gåvogravyr.