Skrivbord, NK, modell Desideria, formgivet 1926.

Lackerat skrivbord med tre lådor. Mahogny, palisander med flera träslag. Plakettmärkt i låda. Plakettmärkt under sarg: "R 30985 13 10 28". Längd 111, bredd 55, höjd 76 cm.

Smärre slitage, repor, märken. Blekt. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK