Carl Fredrik Sörensen, olja på duk, signerad och daterad 1876.
"I sundet". 30 x 40 cm.
Gulnad fernissa. Retuscher.
Ur doktor Poul Holbecks (1894-1968) samling, Köpenhamn, därefter i arv.