Stål, mekaniskt urverk, plexiglas, läderklätt fodral, ca 15 x 7,5 cm utfällt, ca 1940-tal.
Slitage. Går inte att stänga fodralet ordentligt. Fungerar vid enklare test. Bukowskis garanterar ej framtida funktion vid försäljning.