Mahognyfanerad, förgyllda beslag. Klaffskiva, bakomliggande lådor ben knoppar av ben.
Bredd 121 cm, djup 58 cm, totaldjup med nedfälld klaff 94 cm, höjd 145 cm. Nyckel finns.
Fanersprickor i klaffens yttre sida samt slitage i ramen under den. Höger gångjärnsmekanismen lös ur ram. Klaffen sluts inte helt. Sliten förgyllning.