Ando Utagawa Hiroshige, efter, färgträsnitt. Japan, sent 1800/tidigt 1900-tal.
Seido and Kanda River from Shohei Bridge, från serien One Hundred Famous Views of Edo. Bladmått 22,7 x 35 cm.
Skador.
See similar at:
Museum of Fine Arts Boston, 21.9462;
Metropolitan Museum of Art, JP2512;
Harvard Art Museum, 1933.4.175;
Ando Hiroshige var en japansk bildkonstnär född i Edo. Han började sin konstnärliga bana som lärling hos Utagawa Toyohiro. Efter avslutad utbildning tog Hiroshige sin lärares namn och började signera sina verk Utagawa Hiroshige. Hiroshige målade vardagskildringar och det sägs att han bestämde sig för att bli konstnär efter att ha sett den samtida konstnären Hokusais verk. Hiroshige förvandlade vardagliga landskap till intima, lyriska scenerier. Han är speciellt känd för sina vackra landskapsbilder i träsnittsteknik och har målat porträtt föreställande unga kvinnor och skådespelare. Hans mästerverk anses vara verket “Fifty-three Stations of the Tokaido”.