Matta, rölakan, ca 249,5-251 x 164,5-166 cm, signerad AS, Sverige omkring 1950.

Brunmelerad botten. Bred benvitmelerad bård med stora och små polykroma stiliserade blommor.

Något slitage och smutsig, fläckar. Några fransar med obetydligt slitage, några fransar senare.

Utropspris
4 000 SEK