Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 328-333 x 258,5-262 cm, signerad AB MMF.
Komponerad 1929, tillverkad efter 1941.
Ojämnt blekt. Slitage, smutsig, fläckar, skador, malskador, hål varav flera stora. Skadade sidor, kortsidorna saknar den orientaliska flätan, skadade fransar, de flesta fransar saknas.