Mörkblå botten med stor polykrom blomstermedaljong och hörnornament med blommor och boteh. Bred mörkblå huvudbård med benvita nischer med blommor och botehmönster.
Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna och en kortsida med trampveck och smärre skador.