Olle Hermansson, brasgaller/gnistskydd, Husqvarna, 1900-talets tredje kvartal.
Svartlackarad. Genombruten dekor med Tor och bockarna Tanngnjost och Tanngrisner. Längd ca 50, höjd 48 cm.
Ställvis slitage. Fläckvis rost.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10