Målat fodral, emaljerad urtavla signerad F.A Hedengran Eskilstuna, med två lod och pendel. Höjd 237, bredd 74, djup 19,5 cm.
Nyckel saknas. Senare målning. Renoverad. Skador. Skadad urtavla. Färgbortfall. Restaurerad/kompletterad. Delvis senare glas Nyckel saknas.