Dubbelpipigt gevär med signerad spång. Etsade och graverade bakåtvända lås med signatur i guld. Dubbla avtryckare. Varbygel av horn. Halvstock med skuren dekor. Kolvlåda. Kaliber 16,5 mm, length 120 cm.
Smärre slitage. Laddstock saknas. varbygel skadad. Skador.