Slaglåsgevär av Morgenroth, Gernrode, 1800-talets mitt.

Dubbelpipigt gevär med signerad spång. Etsade och graverade bakåtvända lås med signatur i guld. Dubbla avtryckare. Varbygel av horn. Halvstock med skuren dekor. Kolvlåda. Kaliber 16,5 mm, length 120 cm.

Smärre slitage. Laddstock saknas. varbygel skadad. Skador.

Utropspris
4 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703