Dekor i famille rosefärger samt imarifärger, med olika motiv av olika blommor, växter, antikviteter fingerlemons, Diameter på fat 11,5-12 cm. Längd på potta 22 cm.
Slitage. Sprickor. Nagg. Lagningar.