Barbro Nilsson, vävnad, "Lila kvist", gobelängteknik, ca 22-23,5 x 21,5-22 cm, signerad BN
(Barbro Nilsson för Märta Måås-Fjetterström AB). Komponerad 1957.
Obetydligt slitage och damm.