Spelbord av mahogny och ek. Utfällbar skiva med två stödben. Sargen med låda. Beslag av mässing. Längd 70, bredd 51-102, höjd ca 73-76 cm.
Lagningar och kompletteringar. Slitage och smärre skador såsom repor, märken och sprickor.