Lorenz Georg Weis, dosa, Norrköping 1816.

Invändigt förgylld, spetsoval med fällbart lock. Slät med gravyr på locket; För lofvad trohet till min död GEL 1816. Längd 8,5 cm, vikt 64,5 gram.

Slitage, rispor.

Utropspris
3 000 SEK