Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För åtta ljus, sex ljuspunkter. Diameter ca 60, höjd ca 96 cm.
Slitage och smärre skador, nagg, stommen med slitage, lösa prismor medföljer. Smuts. Ej funktionstestad.