Silver Övrigt
1311493

Johan Allenius, Cigarettetui, silver, S:t Petersburg, Ryssland 1898.

Johan allenius, cigarettetui, silver, s:t petersburg, ryssland 1898.

Räfflad dekor, pålagt monogram. Invändigt förgyllt.
9,3x8,5 cm. Vikt ca 161 g.
Kontrollmästyarstämpel Jakov Lyapunov.

På insidan en kyrillisk gåvogravering daterad 1899. Smärre slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
250 EUR