Hans-Agne Jakobsson, taklampa, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Taklampa av mässing med fyra rader textilfransar. En ljuspunkt. Märkt med etikett "Miljöljuskretsen". Diameter 28 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage.