På fyrkantig for med lejontassar. Uppsvängd hänkel. Invändigt förgylld. Dekor av bladslinga. Stämplad vapensköld för adliga ätten von Hauswolff nr. 1880. Höjd 16 cm. Vikt 253 g.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.