Halvhornskniv, samearbete. Grepp av renhorn med inläggning av björk.Greppet signerat BA. Knivslida av renhorn och läder. Graverad stiliserad dekor. Knivslidan signerad BA QIII. Upphängningsanordning av tvinnat läder. Bladet märkt Brusletto Geilo Made in Norway. Längd 22 cm.
Slitage. Märken.