Matta, rölakan, ca 244,5 x 155 cm, Sverige 1900-talets förra hälft.

Rödmelerad botten med lite benvitt och grått samt dekor av polykroma geometriska figurer. Kortsidorna med polykrom bård.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidornas orientaliska fläta med något slitage, fransar saknas men ställvis senare fransar.

Utropspris
6 000 SEK