Mockaservis 32 delar, "Musselmalet helblond", Royal Copenhagen, Danmark.
12 mockakoppar med fat (1038), höjd 5 cm
Kaffekanna (1039), höjd 22 cm
Sockerskål (1112)
Gräddkanna (1031)
Fat (1115) längd 25 cm
2 askfat (1004)
12 assietter (1088), diameter 15 cm
2 assietter (1087), diameter 17 cm, 2:a sortering
Ask med stearinljus och servetter medföljer
Två fat 2:a sortering. Obetydligt ytslitage.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer