Benvit botten knuten i silke med stor polykrom blomvas, grenverk samt blom- och palmettslingor. Benvit huvudbård knuten i silke med blom- och palmettranka.
Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fällningar, obetydligt lagningar. Långsidorna med smärre trampvecka, kortsidorna med saknar några knutrader.