Ingegerd Silow, matta, rölakan, ca 229 x 162,5-167 cm, signerad IS.
Gulmelerat mittfält. Polykroma bårder med bland annat stora stiliserade blommor.
Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.