18K guld, emalj, pleksiglas, manuell. 1800-talets första hälft.
Urverk märkt Upjohns' & Bright 5 Chandos Street London.
Urverkets nr 5446.
Boett med franska stämplar. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Fungerar vid katalogisering, Bukowskis garanterar ej framtida funktion vid försäljning.